Dlaczego warto czytać dzieciom książki

Ostatnio bardzo dużo mówi się o potrzebie czytania dzieciom książek. W dobie gier komputerowych, kaset, płyt i telewizyjnych kreskówek bardzo często zapominamy, jak ważnym elementem w wychowaniu dziecka jest książka. Czytanie stanowi swoistą relację interpersonalną między czytającym – np. rodzicem a słuchaczem – dzieckiem. Kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Sprawia mu nie tylko ogromną przyjemność, ale pozwala rozwijać wyobraźnię, wzbogacać zasób słownictwa i sferę przeżyć emocjonalnych. Książka umożliwia zadawanie pytań i uzyskiwanie na nie odpowiedzi, budzi poczucie estetyki poprzez wartościowe ilustracje. Dzięki odpowiedniej literaturze kształtuje się przyszłego czytelnika, rozwija się chęć korzystania z książek co jest miarą powodzenia w nauce i w życiu dorosłym. Czym zatem kierować się przy wyborze książki dla dziecka, by spełniała właściwą rolę?
Należy zwracać uwagę na to, jakim językiem jest napisana, czy jej treść jest wartościowa wychowawczo, a także na walory estetyczne ilustracji. Do dziecka młodszego bardziej przemawiają obrazki aniżeli tekst, dlatego powinny zajmować więcej miejsca. Często podkreśla się ich wychowawczą i kształcącą wartość. Małe dziecko nazywa przedmioty, osoby, zwierzęta czy rośliny i cieszy się faktem ich rozpoznawania. Starsze zaś określa czynności, zachowania, zauważa więcej szczegółów, potrafi określić związki przyczynowo – skutkowe między osobami i przedmiotami.
Ilustracje należy oglądać wspólnie z dzieckiem, zadawać pytania, rozmawiać o treści, pobudzając aktywność umysłową dziecka.
Baśnie, bajki i bajeczki to najbliższe dziecku utwory. Świat realny miesza się w nich z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą dla maluchów rzeczywistość. Dziecko zapoznaje się w nich z sytuacjami wzbudzającymi niepokój, ciekawość i radość oraz znajduje rozwiązania różnych problemów. Bajka niejednokrotnie ukazuje obrazy solidarności i współdziałania, wzbudza życzliwość i sympatię, współczucie dla postaci, oburzenie i protest przeciw krzywdzie wyrządzanej bohaterom. W świecie bajek można spotkać bohaterów zarówno pozytywnych jak i negatywnych często przedstawianych na przykładzie zwierząt, co odpowiada zainteresowaniom dziecka. Próbujmy wspólnie z nim oceniać postępowania, kształtujmy właściwe zachowania społeczne.
Literatura dziecięca jest też doskonałym czynnikiem inspirującym do zabaw i działań plastycznych dziecka, gdyż oddziałuje na jego wyobraźnię i intelekt.
Bardzo istotne jest zatem, aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do obcowania z książką.
Pamiętajmy! Dzieci lubią słuchać bajek, a ich częste czytanie czy opowiadanie to wspaniała okazja do tworzenia sytuacji wychowujących i rozwijających naszego malucha.
Czytajmy dzieciom książki!

Opracowała: mgr Ewa Kmieciak

Literatura:
1. H. Ratyńska „Literatura dziecięca w pracy przedszkola” Warszawa 1976r.
2. H. Mystkowska „Książka w wychowaniu przedszkolnym” Warszawa 1965r.
3. M. Burchardt „Dziecko i książka” [w] „Bliżej przedszkola” 12/2005r.